Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. z 2005 r. Nr 10 poz.) określa między innymi warunki bezpieczeństwa imprez masowych, tryb wydawania zezwoleń na przeprowadzanie tych imprez i zasady odpowiedzialności organizatorów imprez masowych za szkody wyrządzone w miejscu i w związku z organizacją imprezy.
W rozumieniu przepisów powyższej ustawy imprezą masową jest impreza sportowa, artystyczna lub rozrywkowa, na której liczba miejsc dla osób na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej wynosi – nie mniej niż 1.000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy – nie mniej niż 300 ( art. 3 pkt 1).
Przepisów ustawy nie stosuje się do imprez masowych nieodpłatnych organizowanych na terenach zamkniętych będących w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez: Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości oraz ministrów właściwych: do spraw wewnętrznych, do spraw oświaty i wychowania, do spraw szkolnictwa wyższego oraz do spraw kultury fizycznej i sportu, jeżeli jednostki te są organizatorami imprezy masowej w rozumieniu niniejszej ustawy (art. 2 ust. 1). Imprezami masowymi nie są m.in. imprezy rekreacyjne (art. 3a).
Zgodnie z art. 5 ww. ustawy organizator imprezy masowej jest obowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa osobom obecnym na imprezie oraz porządku podczas trwania imprezy.
Organizator imprezy masowej zapewnia m.in. służbę porządkową i informacyjną odpowiednio wyszkoloną i wyposażoną, wyraźnie wyróżniającą się elementami ubioru oraz powołuje kierownika do spraw bezpieczeństwa, kierującego tymi służbami (art. 5 ust. 2 pkt 2). W odniesieniu do służby porządkowej przyjmuje się przelicznik – co najmniej 10 porządkowych na 300 osób, które mogą być obecne na imprezie, i co najmniej 1 porządkowy na każde następne 100 osób (art. 7 ust. 1 pkt 6). Przeliczniki te są większe w przypadku imprezy masowej o podwyższonym ryzyku, tj. imprezy przy której istnieje obawa wystąpienia aktów przemocy lub agresji.
Organizator imprezy zapewnia także pomoc medyczną oraz zaplecze higieniczno-sanitarne, drogi ewakuacyjne oraz drogi umożliwiające dojazd pojazdom służb ratowniczych i Policji, warunki zorganizowania łączności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w zabezpieczeniu imprezy, sprzęt ratowniczy i gaśniczy oraz środki gaśnicze niezbędne przy zabezpieczeniu działań ratowniczo-gaśniczych, w razie potrzeby pomieszczenia dla służb kierujących zabezpieczeniem (art. 5 ust.2 pkt 3-7). Organizator zobowiązany jest także spełnić wymogi określone w przepisach prawa, w szczególności w przepisach prawa budowlanego, w przepisach sanitarnych i przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej (art. 5 ust. 2 pkt 1).
Warunkiem przeprowadzenia imprezy masowej jest zezwolenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta), o które należy wystąpić nie później niż na 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy. Do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć m.in. opinie właściwych miejscowo komendantów powiatowych (miejskich) Policji i Państwowej Straży Pożarnej i kierownika jednostki organizacyjnej pomocy doraźnej (pogotowia ratunkowego), opinię właściwego państwowego inspektora sanitarnego, graficzny, wraz z opisem, plan obiektu lub terenu, regulamin obiektu, program i regulamin imprezy masowej i inne informacje i dokumenty określone w art. 7 ust. 1 wskazywanej ustawy.
Mateusz Kupracz
Autor jest radcą prawnym