top of page

Obowiązek przekazywania do sądu testamentów sporządzanych przed urzędnikami samorządowymi.

Zgodnie z kodeksem cywilnym jedną z form sporządzenia testamentu jest oświadczenie w obecności dwóch świadków swojej ostatniej woli przez testatora ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego (art. 951 § 1 kc). Natomiast zgodnie z art.646 § 1 kpc osoba, u której znajduje się testament, obowiązana jest złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy.

Obowiązek złożenia testamentu w sądzie spadku ma charakter powszechny i dotyczy wszystkich osób fizycznych i prawnych, a także organów państwowych i samorządowych, mających - na jakiejkolwiek podstawie - testament w swoim dzierżeniu. Powstaje on z chwilą powzięcia wiadomości o śmierci testatora i dotyczy wszystkich testamentów, nawet tych, które są nieważne lub zostały odwołane. (Gudowski Jacek [w:] Jędrzejewska Maria, Ereciński Tadeusz, Gudowski Jacek, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze. Część druga, Postępowanie zabezpieczające. Tom 1-3., Warszawa 2006, str. 1736)

Oznacza to, że w momencie uzyskania informacji o śmierci któregoś z testatorów określonych w znalezionych testamentach istnieje obowiązek złożenia tego testamentu do sądu spadku. Testament sporządzony przed urzędnikiem samorządowym jest dokumentem urzędowym i powinien być przechowywany odpowiednio. Przepisy nie formułują innych obowiązków związanych z przechowywaniem testamentów przez organy samorządu terytorialnego.


Autor jest radcą prawnym

Mateusz Kupracz

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page